8 sytuacji, w których może Ci się przydać znajomość języka niemieckiego

Większość Polaków uważa, że język niemiecki jest wybitnie brzydki, mało dźwięczny i nieprzyjazny dla uczących się go osób. To jednak wyłącznie stereotyp. W rzeczywistości nasza negatywna ocena tego języka w dużej mierze wynika z zaszłości historycznych. Nie każdy też zdaje sobie sprawę z tego, że wszyscy na na co dzień posługujemy się germanizmami – mówiąc „blacha”, „szpachla” czy „flaszka” miej świadomość, że są to słowa wprost zapożyczone z niemieckiego i tylko spolszczone (odpowiednio od „das Blech”, „der Spachtel” oraz „die Flasche”).

Umiejętność porozumiewania się po niemiecku może być bardzo przydatna, zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym. Jeśli więc masz okazję poznać przynajmniej podstawy mowy naszych zachodnich sąsiadów, to warto z niej skorzystać. W naszym artykule wymieniamy 8 prawdopodobnych sytuacji, w których może Ci się przydać znajomość języka niemieckiego.

Podczas wakacji w ciepłych krajach

W wielu popularnych wśród polskich turystów krajach o wiele łatwiej jest porozumieć się po niemiecku niż po polsku, a czasami nawet po angielsku. Mamy tutaj na myśli wszystkie te kierunki turystyczne, które przez lata były i wciąż są oblegane przez podróżnych z Niemiec. Za przykład mogą posłużyć Chorwacja, Tunezja, Egipt czy przede wszystkim Turcja. Znajomość choćby podstaw języka niemieckiego ułatwi korzystanie z różnych usług turystycznych, a nawet może sprawić, że… będziesz lepiej traktowany przez obsługę hotelu (przykre, ale prawdziwe).

Gdy spełnisz swoje narciarskie marzenie

Każdy zapalony narciarz marzy o tym, aby szusować po rewelacyjnie przygotowanych stokach w austriackich Alpach. Dziś taki wypad jest już w zasięgu portfela nawet przedstawicieli klasy średniej. Wybierając się na narty do Austrii warto przyswoić sobie podstawowe zwroty grzecznościowe po niemiecku, poznać wymowę liczb oraz nauczyć się słówek przydatnych podczas meldowania się w hotelu, zamawiania jedzenia w restauracji czy wypożyczania sprzętu narciarskiego.

Podczas pracy „na saksach”

Niemcy to kierunek numer jeden wśród polskiej emigracji zarobkowej. Jeśli od dawna chodzi Ci po głowie pomysł wyjazdu do naszych zachodnich sąsiadów do pracy, to znajomość języka niemieckiego – przynajmniej na poziomie podstawowym – będzie bardzo przydatna. Im lepiej znasz język, tym lepszą pracę możesz zdobyć. W niektórych zawodach chętnie wykonywanych przez Polaków jest to wręcz warunek konieczny – na przykład opiekunka osób starszych.

Gdy pojawi się szansa podjęcia pracy w firmie z niemieckim kapitałem

W Polsce swoje oddziały ma mnóstwo niemieckich firm, które uchodzą za bardzo dobrych pracodawców. I choć znajomość języka niemieckiego nie jest konieczna przy aplikowaniu na niższe stanowiska, to może ułatwić Ci przejście przez sito rekrutacyjne, gdy starasz się o pracę specjalisty, managera, szefa zespołu etc.

„Erasmus”, czyli coś dla młodych

Program „Erasmus” od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych osób, które chcą kontynuować naukę na niemieckich uczelniach – cieszących się bardzo dobrą opinią i znacznie wyżej notowanych w światowych rankingach niż polskie.

Zakup samochodu w Niemczech

Niemcy są najważniejszym rynkiem, z jakiego importujemy używane auta do Polski. Coraz więcej osób nie chce jednak korzystać z usług pośredników (handlarzy), tylko woli poszukać wymarzonego samochodu w Niemczech na własną rękę. Wybierając się na taką „wycieczkę” do Berlina czy Hamburga warto znać przynajmniej podstawy języka niemieckiego, aby skutecznie się targować i dokładnie zrozumieć opis danego egzemplarza. 

Korzystanie z wydarzeń kulturalnych

Nie ma się co oszukiwać: Niemcy oferują znacznie bogatszy dostęp do kultury, zarówno tej wysokiej, jak i masowej. Podobnie jest w przypadku Austrii. Jeśli więc nie chcesz, aby omijały Cię najlepsze wydarzenia, występy światowych gwiazd lub chcesz w końcu posłuchać na żywo słynnych wiedeńskich filharmoników, to przed takim wyjazdem warto przyswoić sobie podstawy niemieckiego.

Sprawy biznesowe

Niemcy są najważniejszym partnerem gospodarczym naszego kraju, dlatego prowadząc biznes i myśląc o ekspansji zagranicznej na pewno pojawi się pomysł nawiązania współpracy z tamtejszymi kontrahentami. Tutaj konieczna będzie nie tylko znajomość podstaw języka niemieckiego, ale również skorzystanie z profesjonalnych usług tłumaczeniowych w celu np. przetłumaczenia dokumentów rejestrowych, technicznych, ofert, wniosków etc.

Jak widzisz w życiu mogą pojawić się sytuacje, w których znajomość języka niemieckiego będzie albo przydatna, albo wręcz niezbędna. W wielu z nich pomoże Ci Exare, profesjonalne biuro oferujące tłumaczenia przysięgłe i zwykłe z języka niemieckiego oraz na język niemiecki. Już teraz sprawdź wszystkie nasze usługi tłumaczeniowe.